Podłoga na legarach

pobrany-plik-4 Podłoga oparta na belkach drewnianych, tak zwanych legarach, jest bardzo dobrym rozwiązaniem praktycznie dla wszystkich wnętrz, które potem będziemy chcieli wykańczać lekkimi materiałami, ale tak naprawdę nie ma tutaj realnych ograniczeń pod względem materiału wykończeniowego. Najczęściej są to podłogi z materiałów drewnianych lub drewnopodobnych, na przykład parkiety, ale podłoga na legarach może być też wykańczana linoleum lub płytkami ceramicznymi. Jest ona sobie w stanie spokojnie poradzić z obciążeniem, a jej trwałość, sztywność oraz zdolność do wytłumiania hałasu uderzeń sprawia, że nie będziemy mieli hałasu na żadnego typu podłodze. Warto podkreślić także, że tego typu podłogi powinny nam zapewniać idealnie równą podstawę pod ostateczne wykończenie, jeśli tylko wszystko pójdzie dobrze.

Czy potrzebni są specjaliści?pobrany-plik-5

Takie pytanie warto sobie zawsze zadać, chociaż często odpowiedź na nie jest przesądzona z góry ze względu na preferencje inwestora. Pytanie to jednak odnosi się do trudności wykonania tej realizacji i trzeba przyznać, że powinien sobie z nią poradzić każdy, nawet osoba bez jakichś specjalnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczą najprostsze zdolności manualne, piła, poziomica i wkrętarka. Najważniejsza będzie cierpliwość połączona z dokładnością, więc nawet jeśli zadanie będzie wykonywała firma, warto jest jej doglądać, by nie przyspieszała pracy kosztem jej dokładności.

ico2_klepki__kasetony__deskiKwestie fundamentalne

Kładzenie legarów można przeprowadzić dopiero po zakończeniu wszystkich prac mokrych w budynku. Jest to ważne, ponieważ drewno wchłaniałoby wilgoć i powodowałoby to jego odkształcenia oraz potencjalne uszkodzenia. Przed rozpoczęciem pracy i tak trzeba będzie zabezpieczyć cały obszar folią paraizolacyjną, która na ścianach powinna sięgać do wysokości 3-5 centymetrów ponad poziom ostatecznego wykończenia podłogi. Wszelkie łączenia folii muszą być też odpowiednio zabezpieczone.
Rozstaw i szerokość legarów zależna jest zawsze od planowanych obciążeń, jakie będziemy na nich stosować i grubości płyt MFP stanowiących zakończenie prac przygotowawczych przed wykończeniem. Przykładowo, dla płyt grubości 25 milimetrów można zastosować rozstaw 90 centymetrów. Krytycznie ważne jest, by legary były dobrze wypoziomowane. Dopuszczalne odchylenie na długości 2 metrów to 1 milimetr.
Legary muszą być dodatkowo zabezpieczone przed hałasem uderzeń. Robi się to za pomocą mat do tego przeznaczonych, najlepiej filcowych lub z gumy technicznej, które układa się pod legary w miejsce ich przyszłego położenia, a na koniec taśma filcowa powinna trafić także na górę legarów.

Zakończenie prac i przykręcenie płyt

W tym momencie praktycznie wszystkie prace, które można by uznać za trudne, zostały zakończone. Jeśli potrzebujemy ocieplenia podłogi, można dodatkowo pomiędzy legary wstawić materiały ocieplające, na przykład wełnę mineralną. We wszelkich mieszkaniach, gdzie pod nami jest inne mieszkanie, jest to zupełnie zbędne.
Płyty MFP mogą być układane równolegle lub prostopadle do legarów. Nie ma to większego znaczenia. Ważne jest za to, by były odpowiednio przykręcone, najlepiej samo nawiercającymi się wkrętami, co jest łatwe, szybkie i przyjemne. Wkręt powinien być co najmniej 8 milimetrów od krawędzi płyty i należy też unikać umieszczania ich w rogach płyt. Przy krawędziach płyt zachowujemy nie więcej niż 15 centymetrów odstępu pomiędzy wkrętami, a w części środkowej możemy odstępy spokojnie podwoić.
Przy łączeniu płyt wkręty powinny być przesunięte na przyległych krawędziach o co najmniej 5 centymetrów. Jeśli krawędzie płyt posiadają systemy pióro-wpust, nasza praca jest w zasadzie zakończona. Brak tego systemu oznacza konieczność pozostawienia 3 milimetrów dylatacji i zalania jej klejem do drewna po zakończeniu przykręcania. I to wszystko. Czas na posadzkę.

Własna praca przy podłogach

stockxpertcom_id4961351_size0

Te najprostsze prace warto wykonywać samodzielnie, ponieważ będzie to dla nas znacząca szansa na oszczędności. można przygotować podłogę do wykonania nakładki, wybrać można wykonawcę dopiero w tym kluczowym momencie, gdy będzie trzeba układać parkiet czy panele. Wtedy wsparcie profesjonalistów będzie koniecznością.